BLOGY

Výbavička pre bábätko a do pôrodnice. Čo


nezabudnúť?




Pred príchodom nového potomka sú všetci šťastím bez seba. Pravdepodobne sa už celé mesiace neviete dočkať dňa, kedy uvidíte vášho potomka a popri tom sa jednoznačne venujete zariaďovaniu izbičky či pripravuje celú výbavičku pre vaše budúce bábätko. Čím bližšie je ale tento radostný deň D, tým viac sa stupňuje stres, ktorý je síce prirodzený ale dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti. Žiadna budúca mamička nevie, čo ju čaká a to ani v prípade, ak už si predtým pôrodom prešla.

Jedným z dôsledkov takéhoto stresu, môže byť aj nesprávne a nedostatočne pripravená výbavička do pôrodnice. Zistiť až v pôrodnici, že vo vašej výbave chýbajú dôležité veci, nie je nič príjemné a v tomto vysoko citlivom období v spojení s bolesťami, je veľmi stresujúce. Mnoho žien pritom robí jednu zásadnú chybu, ktorú je ale jednoduché napraviť, a to, že si tašku do pôrodnice začnú pripravovať neskoro.


Kedy začať s balením?

Je samozrejme na vás, kedy začnete s prípravou na váš veľký a dôležitý deň. Je však kľúčové myslieť na to, že len veľmi málo bábätiek sa narodí v presne plánovaný termín pôrodu. V tomto prípade nie je na škodu držať sa hesla „vždy pripravený“ a nespoliehať sa na váš očakávaný termín pôrodu ale mať na pamäti, že sa bábätko môže chcieť vypýtať na svet skôr či neskôr, ako očakávate. Stále je však múdrejšie, byť pripravený včas. Ideálna časová rezerva, ktorú si môžete vytvoriť, je mať zbalené veci do 35. až 37. týždňa tehotenstva. V niektorých prípadoch je možné, že budete musieť na tieto veci myslieť ešte skôr, o čom vás však lekár jednoznačne upovedomí.

Čo si ujasniť pred balením?

Pri balení vecí myslite na to, že je skvelé byť pripravený na všetko a mať všetkého dostatok, avšak to netreba ani preháňať a vziať si len to najdôležitejšie. V prvom rade by ste si mali pripraviť dve tašky. Jednu pre vaše veci a druhú pre veci vášho bábätka. Vďaka tomu v nich budete mať väčší poriadok a budete pokojnejšia. Nikdy neviete, akú veľkú nemocničnú izbu dostanete a spoliehať sa preto na dostatok priestoru, kam si budete môcť všetky veci vybaliť, nie je správne. Dve oddelené tašky vám zabezpečia, že sa nebudete musieť zbytočne stresovať prehľadávaním jednej tašky, kam sa zapatrošila „tá“ ponožka či čiapočka. Ako prvé začnite s prípravou vecí pre vás. Čo vám s balením môže veľmi pomôcť, je informovať sa priamo v pôrodnici, aké veci vám poskytnú a podľa toho začať. Ďalej je veľmi podstatné pripraviť sa na to, že v prípade pôrodu cisárskym rezom, môžete stráviť v nemocnici viac ako len jeden či dva dni a baliť sa aj podľa toho.

Najdôležitejšia výbava pre vás

Okrem najdôležitejších vecí, akými sú samozrejme doklady totožnosti, ako občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenský preukaz a iné, sú veľmi podstatné hygienické potreby. Sem samozrejme patria pôrodné vložky, nepremokavé podložky, vlhčené utierky pre dôkladnejšiu a šetrnejšiu hygienu a vaše bežne používané hygienické potreby. V tomto období však vymeňte váš bežný sprchový gél za jemný, menej parfumovaný kvôli dieťatku. Rovnako tak aj mydlo a inú kozmetiku. Nezabudnite ani na lieky, ak nejaké užívate, tampóny pre dojčiace matky a uteráky.

Čo si zbaliť na oblečenie?

Oblečenie pre mamičku nie je komplikovaná záležitosť, avšak z každého druhu by ste mali mať k dispozícií jednoznačne viac kusov. Nezabudnite najmä na nočné košele, tie si zbaľte aj dve až tri, podprsenky na dojčenie a komfortné nohavičky. Niektoré mamičky dávajú prednosť sieťovaným popôrodným, ktoré sú vzdušné, čím umožňujú rýchlejšie hojenie rán a taktiež sú ideálne pre udržanie popôrodných vložiek. Ponožiek nie je nikdy dosť, preto si pripravte aj tenšie aj hrubšie, vysoké, nízke aj protišmykové. Súčasťou vašej výbavy by mal byť tiež jednoznačne príjemný župan, papuče a oblečenie na cestu z pôrodnice.

Výbavička pre bábätko

Pre vaše novorodeniatko by ste jednoznačne nemali zabudnúť na jednorazové ale aj látkové plienky, z ktorých sa najviac odporúčajú bavlnené plienky. Pri prebaľovaní budete jednoznačne potrebovať jemné vlhčené utierky, krém a olej proti zapareninám, mydlo a podložky na prebaľovanie. Pri oblečení pre bábätko je dôležité dbať na citlivú pokožku bábätka a oblečenie preto vyberať z jemných, bavlnených materiálov, ktoré by ste mali vopred oprať a vyžehliť. Ako poistku radšej vyberte menšiu aj väčšiu veľkosť. Nevyhnutnými pre vaše bábätko sú body, dupačky, košieľky a v chladnejšom období aj svetrík a kabátik. Nezabudnite tiež na čiapočku, rukavičky, ktoré zabránia poškriabaniu a viacero ponožiek. Na cestu z nemocnice si jednoznačne obstarajte zavinovačku pre bábätko a dečku a nezabudnite vopred nainštalovať autosedačku, aby ste vaše novorodeniatko bezpečne priviezli domov.



Dovolenka s bábätkom, ako sa zbaliť?


Cestovanie zvyklo byť dobrodružné a jednoduché. Zbalili ste si obľúbené kúsky oblečenia, kozmetiku a dva páry topánok. Kreditná karta a pas sa postarali o všetko ostatné. To sa však zmení, ak do nášho života prídu deti. Cestovanie je zrazu dobrodružné a … nejednoduché! Dobrodružstvo začína už u vás doma, keď sa sami seba pýtate: Čo ak zabudnem obľúbenú hračku? Ako zvládneme cestu? Na scénu prichádza stres a zhon. Balenie všetkých potrebných vecí pre bábätko dá zabrať. 

Čo všetko budete potrebovať a ako na nič nezabudnúť? Poradíme vám, ako zvládnuť balenie na dovolenku s bábätkom v pokoji a bez stresu. Keď sa balíte na rodinnú dovolenku, musíte byť  organizovaní. Popravde super organizovaní. A to znamená len jedno – robiť zoznamy! Zoznam s  jednotlivými položkami vecí na balenie  dovolenky s bábätkom je nevyhnutný. Tak ako aj my, tak aj každé bábätko potrebuje individuálny zoznam nevyhnutných, jedinečných vecí na hygienu, oblečenie, kozmetiku a podobne. Maminy vedia, čo na zozname nesmie chýbať. My sme si pre vás pripravili tipy na také veci, ktoré vašu dovolenku uľahčia a sú vhodné pre každé bábätko. Poďme na to!

Na dovolenku odporúčame zaobstarať si  kočík, ktorý spríjemní prechádzky dovolenkových dobrodružstiev. Aký kočík by to mal byť? Ideálne, ak je cestovný kočík – malý, ľahký, skladovateľný, no zároveň tichý a robustný. Ak sa chystáte na dovolenku letecky, odporúčame pri výbere kočíka myslite taktiež na dodatočný skladovací priestor.

Pohodlný a ničím nerušený spánok dokáže zázraky

Nerušený spánok vášho bábätka mimo jeho obľúbenej postieľky doma môže byť náročná úloha pre každého rodiča. Zabezpečte vášmu bábätku pohodlný spánok vďaka cestovnej postieľke. Tá by mala byť praktická, skladacia, ľahko prenosná a bezpečná. Cestovné postieľky sú vyrobené z materiálov, ktoré sú na prenos pohodlné a ľahké. Okrem kvalitného spánku na dovolenke vám  postieľka poslúži ako praktická detská ohrádka na hranie.

Na pomoc prichádzajú hryzátka

Prerezávanie prvých zúbkov dokáže bábätká poriadne potrápiť. Pomocníkom pre zmiernenie bolesti sú hryzátko pre deti. Miernia bolesť, chladia, ukľudňujú a zároveň masírujú ďasná bábätka. Hryzadlá majú rôzne farebné a materiálové prevedenia, takže zastávajú aj funkciu hračky a pomáhajú rozvíjať motoriku, zrak a sluch bábätka. Na cesty sú ideálnym riešením ako bábätko zabaviť. Nebojte sa pobaliť viacero druhov hryzadiel, tie sa na dovolenke  určite zídu.

Kabelku nahraďte priestrannou cestovnou taškou

Cumlíky, vlhčené vreckovky, plienky, mastičky, fľaštičky. To všetko napratať do kabelky dá naozaj zabrať. Odporúčame priestrannú cestovnú tašku family bag, ktorá s vami môže cestovať na dovolenky, ale využijete ju aj pri každodenných aktivitách s deťmi.  S dizajnovou cestovnou taškou Family bag sa už nemusíte báť o nedostatok miesta.

Balenie na dovolenku s bábätkom je o čosi náročnejšie, no vďaka overeným tipom to hravo zvládnete.

Šťastnú cestu!


Látkové plienky: Ako začať?


Mnohí z nás si pri pojme látkové plienky vybavia ešte stále tie klasické, bavlnené plienky, ktoré používali naše staré mamy a s ktorými sa spája množstvo nepríjemných zážitkov. Nejedna mamička sa pri predstave toľkého prania a žmýkania chytá za hlavu a ďakuje, že sa doba tak posunula, že už tieto činnosti nie sú nutné a môžeme používať jednorazové plienky. 

Dopad týchto jednorazových plienok na životné prostredie a najmä na naše peňaženky už nie je taký povzbudivý. Aj vďaka tomu, sa dnes môžeme rozhodovať medzi ďalšou alternatívou,  látkovými plienkami. Takéto plienky sú jednoznačne lacnejšie ako klasické jednorazové, aj keď sa môže zdať ich prvotná investícia o niečo vyššia. Vďaka tomu, že väčšina plienok je šitá tak, aby rástla spolu s dieťaťom, môžete ich využívať počas celého prebaľovacieho obdobia bez nutnosti kupovať nové. V konečnom dôsledku, po prepočítaní vyhodených peňazí do jednorazových plienok a prvotnou investíciou do tých látkových, je rozdiel značný. Okrem toho, látkové plienky majú aj tú výhodu, že pri dôkladnej starostlivosti, ich môžete bezproblémovo predať ďalej, čím sa vám určitá časť financií vráti. Pozitívny dopad na financie nie je jediným plusom. Okrem iného, pozitívne ovplyvňujú aj životné prostredie, keďže vydržia omnoho dlhšie a nie je ich nutné hneď vyhadzovať. 

Oslovilo vás používanie tohto druhu plienok, ale neviete, aké si vybrať, koľko kusov a druhov by ste mali prvotne kúpiť a ako sa o takéto plienky starať? Pomôžeme vám sa ľahko zorientovať, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je táto alternatíva vhodná aj pre vás. 

Ako často chcete látkové plienky používať?

Prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť je, či chcete látkové plienky používať stále a bez výnimky, alebo naopak iba čiastočne, počas času stráveného doma a na krátke prechádzky v kombinácii s jednorazovými plienkami, ktoré budete využívať na dlhšie cesty. Podľa odpovede na túto otázku by sa mala líšiť výbava, ktorú budete potrebovať. Od frekvencie používania týchto detských plienok budete potrebovať iný počet plienok a vrchných nohavičiek. Okrem týchto nevyhnutných vecí by vo vašej výbave nemali chýbať ani rôzne druhy vkladačiek, ktoré zabezpečujú dieťatku pocit sucha. Na trhu nájdete separačné, bambusové, konopné či ľanové, takže si máte z čoho vyberať. 

Hľadáte plienkovú výbavu pre novorodeniatko alebo chcete začať neskôr?

To je ďalšia otázka, na ktorú je dobré si odpovedať pred výberom plienok. Pre novorodeniatko je vhodné zvoliť novorodenecké, pre menšie bábätká pod 3,5kg alebo štvorcové plienky s nepriepustnými PUL vrchnými nohavičkami, ktoré sú najuniverzálnejšie. Štvorcové plienky síce nemajú takú schopnosť satia ako nohavičkové plienky avšak ich výhodou je to, že rýchlo schnú a sú tak pripravené k opätovnému použitiu a prebaľovaniu, čo je pri novorodencoch častejšie ako u väčších bábätiek. Ak sa rozhodnete s látkovými plienkami začať o niečo neskôr, vhodnou možnosťou sú plienky, ktoré disponujú nepriepustnou vrstvou. Ide o AIO plienky (všetko v jednom), ktoré sú funkciou najbližšie jednorazovým plienkam. Majú dostatočne savú vnútornú absorpčnú a vonkajšiu nepriepustnú vrstvu, vďaka čomu nebudete k prebaľovaniu potrebovať nič viac. Pre väčšiu istotu a bezpečnosť sa môžete rozhodnúť pre SIO plienky, ktoré sú podobné AIO, avšak líšia sa tým, že pozostávajú z dvoch samostatných častí - absorpčnej  a nepriepustnej, ktoré je nutné spojiť dokopy pomocou patentiek.   

Ako sa správne starať o látkové plienky

Pri kúpe látkových plienok je vhodné myslieť aj na ich následné čistenie. Zaobstarajte si vedro na plienky, v ktorom ich budete uskladňovať, kým sa nerozhodnete dať ich vyprať. Pred praním je dôležité odstrániť všetky nečistoty z plienky a až potom ich vložiť do práčky, pričom je najskôr vhodné ich preplákať a neskôr prať na 40-60oC, každé 2 až 3 dni. Nezabudnite tiež, že nie je vhodné používať aviváž ale iba pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k pokožke bábätiek.